Konjakas ir ikrai – ne kyšis
Didelio atgarsio sulaukusioje Šiaulių apygardos prokuroro papirkimo byloje – netikėtas posūkis. Teismas nutarė, kad pareigūną papirkti bandęs Šiaulių valstybinės mokesčių inspekcijos (ŠVMI) vadovas Evaldas Vaineikis gali grįžti į darbą.
Kelmės teismas 39 metų E. Vaineikį buvo pripažinęs kaltu dėl bandymo papirkti ir piktnaudžiavimo.
Nuteistojo skundą išnagrinėjęs Panevėžio apygardos teismas apeliaciją patenkino iš dalies ir paskelbė naują nuosprendį.
Verslininkai išsisuko
Panevėžiečiai nusprendė, kad E. Vaineikio veikoje nebuvo piktnaudžiavimo požymių, todėl dėl šio nusikaltimo jis išteisintas.
Šiaulių tarybos nariui panaikintas draudimas metus dirbti valstybės tarnyboje, o skirta 8840 litų bauda sumažinta iki 2600 litų.
Kartu su E. Vaineikiu dėl kurstymo piktnaudžiauti nuteisti buvęs Šiaulių apskrities policijos viršininkas Vidas Maigys ir verslininkas Jonas Kungys išgirdo dar geresnę žinią.
Teismas šiuos šiauliečius, kurie buvo nubausti baudomis, apskritai išteisino.
Kalbėjo partijos vardu
Didelio atgarsio visuomenėje sulaukusi istorija prasidėjo prieš pusantrų metų.
Šiaulių apygardos prokuroras Ernestas Armalas tada kontroliavo bylos, kurioje verslininkas J.Kungys buvo kaltinamas pasisavinęs 2,7 milijono litų, tyrimą.
Buvo įtariama, kad šie pinigai iš Lietuvos nukeliavo neegzistuojančiai Kipro bendrovei.
2011 m. lapkričio 3-iąją prokurorui E. Armalui paskambino ŠVMI viršininkas E.Vaineikis. Jis pasiprašė į svečius ir netrukus jau žingsniavo prokuratūros koridoriumi nešinas popieriniu maišeliu, iš kurio kyšojo butelio kakliukas.
E.Vaineikis jį pasitikusį prokurorą patikino, kad jį siunčia partija. Mat ŠVMI vadovas buvo socialdemokratas, išrinktas į Šiaulių miesto tarybą.
Perspėjimo neklausė
Prokuroro E.Armalo kabinete E.Vaineikis prakalbo apie savo bičiulį J.Kungį. Svečias tikino žinantis, jog E.Armalas kuruoja J.Kungio bylą, prasitarė, kad abu priklauso tai pačiai „Rotary” organizacijai.
E.Vaineikis ėmė prašyti pagalbos, kad smarkiai įklimpęs verslininkas nenukentėtų.
Prokuroras atsakė, kad teisinių konsultacijų neteikia, ir patarė J.Kungiui kreiptis į policijos tyrėją ir duoti parodymus.
Bendros kalbos taip ir neradęs E.Vaineikis suskubo eiti iš kabineto, bet pastalėje paliko maišelį. Prokuroras E.Armalas paprašė jį pasiimti, bet ranka mostelėjęs svečias skubiai išėjo pro duris.
Žvilgtelėjęs į maišelį prokuroras pamatė butelį konjako ir skardinę raudonųjų ikrų. Paaiškėjo, kad svaigalų butelis vertas 100, o ikrai – 14 litų.
Įrašė trijulės šnekas
Prokuroras E.Armalas iškart informavo apie bandymą papirkti Šiaulių apygardos vyriausiąjį prokurorą Aivarą Povilaitį, o šis kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).
Teisme paaiškėjo, kad STT agentai prieš E.Vaineikiui pasirodant prokuratūroje jau turėjo teismo leidimą taikyti operatyvines priemones.
Kai kuriais duomenimis, pareigūnai užfiksavo, kaip iš prokuratūros išėjęs E.Vaineikis raportuoja apie nuveiktus darbus.
STT agentai dar kelias dienas klausėsi, ką rezga E.Vaineikis, V.Maigys ir J.Kungys, o po to vieną po kito visus sulaikė.
2011 metų lapkričio 9 dieną ŠVMI užkluptas E.Vaineikis buvo įkaušęs. Kraujo tyrimas parodė, kad pareigūno kraujyje yra 1,09 promilės alkoholio. Tai laikoma lengvu girtumu.
Kaltės nepripažino nė vienas
Pirmas sulaikytas E.Vaineikis netrukus prisipažino, kad prokurorui atnešė maišelį.
Tačiau Kelmės teisme jis ėmė įtikinėti, kad tai buvęs tik draugiškumo ženklas, o ne bandymas papirkti. Kaltę neigė ir kiti du teisiamieji.
Išgirdęs E.Vaineikio versiją, kad kyšį nešė iš draugiškumo, prokuroras E.Armalas nusistebėjo, nes jis niekada nesibičiuliavo su ŠVMI vadovu.
Atnaujins tarnybinį tyrimą
Kai STT pareigūnai sulaikė E.Vaineikį, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovai iš karto jį nušalino nuo pareigų.
Todėl nebuvo galimybės atlikti tarnybinį tyrimą ir išsiaiškinti, kodėl E.Vaineikis darbe pasirodė girtas.
„ŠVMI viršininkas E.Vaineikis buvo nušalintas, bet Panevėžio apygardos teismo sprendimu jis grąžinamas į darbovietę. Teismo nuosprendį gavę VMI vadovai nutarė atnaujinti tarnybinį tyrimą dėl E.Vaineikio”, – „Lietuvis rytui” sakė VMI atstovas Darius Buta.
Beveik neabejojama, kad šioje byloje dar nepadėtas paskutinis taškas. Tikėtina, kad prokuratūra skųs Panevėžio apygardos teismo sprendimą.
www.lrytas.lt 2013 06 03