Partija neapgynė kyšininko - įtakingas socialdemokratas atleistas iš VMI
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atleido iš pareigų kaltu dėl kyšio Šiaulių prokurorui davimo pripažintą Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijos viršininką Evaldą Vaineikį. Portalo lrytas.lt žiniomis, tai buvo padaryta gavus Panevėžio apygardos teismo nuosprendį, nepaisant to, kad finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius bendražygį bandė užstoti ir prašė palikti darbe. 
E. Vaineikis yra įtakingas Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narys, buvo šios partijos Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoju. Teigiama, jog jei ne ši byla, jis galėjo tapti finansų viceministru. Politikas yra Šiaulių miesto tarybos narys, visuomeninis Seimo nario Edvardo Žakario padėjėjas. 
Portalo lrytas.lt žiniomis, ministras šią savaitę skambinėjo VMI darbuotojams ir domėjosi galimybe palikti partietį darbe. Tai padaryti teoriškai buvo galima, nes aukštesnės instancijos teismas panaikino draudimą Šiaulių socialdemokratui toliau dirbti valstybės tarnyboje. 
Paklaustas apie tai pats ministras tai neigė. "Pletkų nekomentuoju", - juokdamasis sakė ministras. Jis patvirtino, kad pažįsta buvusį inspekcijos vadovą, tačiau teigė jo problemų su teisėsauga aplinkybių nežinantis.  
Už kyšio davimą Panevėžio apygardos teismas jam skyrė tik 2,6 tūkst. litų baudą. Spėjama, kad prokurorai šią gana švelnią baudą apskųs. Kelmės teisėjai politikui buvo skyrę 8 tūkst. 840 litų dydžio baudą ir draudimą metus dirbti valstybės tarnyboje. 
Tiesa, prokurorui Ernestui Armalai socialdemokrato duotas kyšis nėra didelės vertės - butelis alkoholio ir skardinė ikrų. 
Teismui paskelbus nuosprendį socialdemokratas kelioms dienoms grįžo į darbą, tačiau galiausiai VMI vadovo Modesto Kaseliausko sprendimu buvo atleistas. Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijai jis vadovavo nuo 2006 m. 
Valstybės tarnautojas atleistas iš pareigų vadovaujantis įstatymu, nes teismas jį pripažino kaltu atlikus korupcinio pobūdžio nusikaltimą. Darytina išvada, kad E. Vaineikis neatitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimų ir dėl to negali toliau eiti pareigų. 
VMI pažymi, kad toliau bus tęsiamas galimo tarnybinio nusižengimo tyrimas dėl to, kad buvęs Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijos viršininkas darbe buvo neblaivus.
Kalbėjo partijos vardu Didelio atgarsio visuomenėje sulaukusi istorija prasidėjo prieš pusantrų metų.
Šiaulių apygardos prokuroras Ernestas Armalas tada kontroliavo bylos, kurioje verslininkas Jonas Kungys buvo kaltinamas pasisavinęs 2,7 milijono litų, tyrimą. Buvo įtariama, kad šie pinigai iš Lietuvos nukeliavo neegzistuojančiai Kipro bendrovei.
2011 m. lapkričio 3-iąją prokurorui E. Armalui paskambino Šiaulių AVMI viršininkas E. Vaineikis. Jis pasiprašė į svečius ir netrukus jau žingsniavo prokuratūros koridoriumi nešinas popieriniu maišeliu, iš kurio kyšojo butelio kakliukas.
E. Vaineikis jį pasitikusį prokurorą patikino, kad jį siunčia partija.
Prokuroro E. Armalo kabinete E.Vaineikis prakalbo apie savo bičiulį J. Kungį. Svečias tikino žinantis, jog E. Armalas kuruoja J. Kungio bylą, prasitarė, kad abu priklauso tai pačiai „Rotary“ organizacijai. E.Vaineikis ėmė prašyti pagalbos, kad smarkiai įklimpęs verslininkas nenukentėtų.
Prokuroras atsakė, kad teisinių konsultacijų neteikia, ir patarė J. Kungiui kreiptis į policijos tyrėją ir duoti parodymus. Bendros kalbos taip ir neradęs E. Vaineikis suskubo eiti iš kabineto, bet pastalėje paliko maišelį.
Prokuroras E. Armalas paprašė jį pasiimti, bet ranka mostelėjęs svečias skubiai išėjo pro duris. Žvilgtelėjęs į maišelį prokuroras pamatė butelį konjako ir skardinę raudonųjų ikrų. Paaiškėjo, kad svaigalų butelis vertas 100, o ikrai – 14 litų.
Įrašė trijulės šnekas
Prokuroras E. Armalas iškart informavo apie bandymą papirkti Šiaulių apygardos vyriausiąjį prokurorą Aivarą Povilaitį, o šis kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).
Teisme paaiškėjo, kad STT agentai prieš E. Vaineikiui pasirodant prokuratūroje jau turėjo teismo leidimą taikyti operatyvines priemones. Kai kuriais duomenimis, pareigūnai užfiksavo, kaip iš prokuratūros išėjęs E.Vaineikis raportuoja apie nuveiktus darbus.
STT agentai dar kelias dienas klausėsi, ką rezga E. Vaineikis ir jo draugai, o po to vieną po kito visus sulaikė. 2011 metų lapkričio 9 dieną darbe užkluptas E. Vaineikis buvo įkaušęs. Kraujo tyrimas parodė, kad pareigūno kraujyje yra 1,09 promilės alkoholio. Tai laikoma lengvu girtumu.
Pirmas sulaikytas E. Vaineikis netrukus prisipažino, kad prokurorui atnešė maišelį. Tačiau teisme jis ėmė įtikinėti, kad tai buvęs tik draugiškumo ženklas, o ne bandymas papirkti. Kaltę neigė ir kiti du teisiamieji. Išgirdęs E. Vaineikio versiją, kad kyšį nešė iš draugiškumo, prokuroras E. Armalas nusistebėjo, nes jis niekada nesibičiuliavo su inspekcijos vadovu.
www.lrytas.lt, 2013 06 06