Aukso kasykla: buvusio aukšto valdininko susikrauti milijonai išplaukė į Kiprą

Kas ir kaip susikrovė turtus iš apyvartinių taršos leidimų (ATL) sistemos? Aiškėja, kad naudos turėjo ne tik Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) sankcijų sulaukusi „Vilniaus energija“, bet ir patys ATL sistemos kūrėjai.


Paulius Minderis – vienas iš žmonių, stovėjusių prie ATL skirstymo sistemos ištakų. Tuomet jis vadovavo ATL sistemą kuravusiai Aplinkos ministerijos įstaigai, Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui (LAAIF). Vos palikęs fondo vadovo kėdę, P.Minderis persikėlė į verslą, kuris jam netruko sukrauti milijonus. Didele dalimi – iš prekybos ATL, kurią P.Minderis pats stygavo dirbdamas valstybės aparate. Tiesa, ATL sukrauti milijonai Lietuvoje neliko – turtas išplaukė į Kipro struktūras.

 

Darbas valstybei ar darbas sau?
 
2005 m. rudenį verslo padangėje atsirado bendrovė „Ekomarket“. Jos laukė labai šviesi ateitis ir įspūdingi pelnai. Ir jau pirmaisiais veiklos mėnesiais įmonė turėjo aiškų planą – prekybą ATL. „Įmonės apyvarta tiesiogiai priklauso nuo ATL kiekio, kuris parduodamas naudojantis UAB „Ekomarket“ paslaugomis. (...) Pagrindinis teisinis dokumentas, kuris reglamentuoja, kiek kiekviena įmonė, įtraukta į ES ATL prekybos sistemą, gauna ATL, yra Nacionalinis apyvartinių taršos leidimų paskirstymo planas (NATLPP).
 
Šiuo metu yra rengiamas NATLPP 2008-2012 metams“, – rašoma „Ekomarket“ finansinės atskaitomybės dokumentuose už 2005 metus. Ir iš tiesų – labai svarbus dokumentas, ATL paskirstymo planas, tuo metu buvo ruošiamas. Projektą rengė P.Minderio vadovaujamas LAAIF. Suprantama, P.Minderis tuomečio aplinkos ministro Arūno Kundroto buvo paskirtas ir į projekto rengimo priežiūros komitetą. Tuo metu P.Minderis oficialių sąsajų su būsima ATL prekybos milžine „Ekomarket“ neturėjo. Tačiau viskas greitai pasikeitė. Aplinkos ministerijos 15min pateikiamais duomenimis, P.Minderis LAAIF vadovavo kiek daugiau nei penkerius metus – nuo 2001 m. birželio iki 2006 m. spalio 16 d. Jau po trijų dienų jis tapo „Ekomarket“ akcininku. Kartu P.Minderis užėmė ir įmonės vadovo pareigas.

Tarnybinės etikos ekspertas, buvęs Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas 15min teigė, jog taip P.Minderis galimai nusižengė įstatymui. „Draudžiama įsidarbinti subjekte, kurį tu kontroliuoji arba prižiūri“, – teigė G.Sakalauskas. Pasak jo, vadinamasis „atvėsimo laikotarpis“ galioja vienus metus. Tačiau etikos sargai esą bejėgiai, nes tokio pobūdžio pažeidimams senatis įsigalioja po trejų metų, o nuo P.Minderio šuolio iš LAAIF į ATL prekiaujantį verslą praėjo jau dešimtmetis. Tiesa, G.Sakalauskas kelia kitą klausimą – ar P.Minderio veikloje negalėjo būti piktnaudžiavimo požymių.
 
Pavydėtinas pelningumas
 
„Ekomarket“ savininku ir vadovu tapus P.Minderiui, įmonės reikalai ėmė klotis kaip iš pypkės. 2005 m. nuostolingai dirbusi ir jokių pajamų neturėjusi įmonė 2006 m. jau turėjo 854 tūkst. litų (apie 247 tūkst. eurų) apyvartą. Pirmų P.Minderio veiklos metų grynasis pelnas – beveik 264 tūkst. litų. Paprastai tariant, įmonės pelningumas siekė apie 30 proc. Bet tai buvo tik sėkmės istorijos pradžia.
 
2007 m. buvo vieninteliai nuostolingi „Ekomarket“ veiklos metai. Tiesa, didžioji dalis 700 tūkst. litų viršijusių nuostolių – iš investicinės veiklos. Kitaip tariant, P.Minderio verslas kažkur investavo pakankamai įspūdingą sumą. Tikėtina, kad dalis šių pinigų buvo investuota į patį P.Minderį – įmonės finansiniuose dokumentuose nurodoma, kad 2007 m. „Ekomarket“ vadovui suteikta 260 tūkst. litų paskola. Į pelno kelią „Ekomarket“ grįžo jau kitais metais – su nauja jėga ir naujais rekordais. Ir, kaip tyčia, jau galiojant P.Minderio rengtam ATL paskirstymo 2008-2012 m. planui.
 
2008 m. kone kas antras „Ekomarket“ uždirbtas litas tapo pelnu. Įmonės metiniai pardavimai siekė 2,27 mln. litų, grynasis pelnas – 956 tūkst. litų. Geriausi metai įmonės istorijoje – 2009-ieji. Tada P.Minderio verslo metinės pajamos siekė beveik 5 mln. litų, grynasis pelnas – 1,65 mln. Lt. Pagrindiniai „Ekomarket“ įplaukų šaltiniai buvo konsultacinė veikla (2,25 mln. Lt) bei prekyba ATL (2,36 mln. Lt).
 
2010 m. įmonės pardavimai siekė pustrečio milijono litų, grynasis pelnas – 733 tūkst. Lt. Prekyba ATL ir toliau sudarė didelę dalį įmonės pajamų – iš jos „Ekomarket“ uždirbo daugiau nei milijoną litų. 2011 m. P.Minderio verslas gavo apie 3 mln. litų pajamų, o grynasis pelnas siekė pusę milijono. 2012-ieji – paskutiniai „Ekomarket“ veiklos metai – nebuvo tokie įspūdingi: milijono litų apyvarta ir 52 tūkst. litų pelno. 2013 m. įmonė išnyko iš Lietuvos verslo žemėlapio.

 

Iš www.15min.lt, 2016 10 03